şap altı ses yalıtımı

Şap Altı Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili ?

Şap altı ses yalıtımı ne kadar etkili? Diye düşünüyorsanız bu konuda endişe etmenize gerek olmadığını söylemeliyiz. Mekânda yer alan eşyaların yükü nedeniyle oluşacak zarar şap altı ses yalıtımıyla engellenir. Ses izolasyonunun yanı sıra dayanıklılık da sağlayan bu uygulama güçlü bir etkiye sahiptir.

Şap Altı Ses Yalıtımı

Şap altı ses yalıtımı; ortamda meydana gelen gürültülerin ve titreşimlerin izole edilmesini sağlayan bir uygulamadır. Böylece gürültüler alt kata ulaşmaz ve çevreye rahatsızlık vermez. Şirketlerde, ofislerde, evlerde ve çeşitli işletmelerde kullanılan bu ses yalıtım çözümü darbelere bağlı titreşimleri de engeller.

Sesler duvarlara veya döşemeye iletilmeyeceği için yüksek düzeyde ses yalıtım koruması sağlanmış olur.

Ahşap, parkeler, fayanslar ve seramik gibi dekorasyon malzemelerine şap altı yalıtım uygulaması yapılabilir.

Şap Altı Ses Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şap altı ses yalıtımında dikkat edilmesi gerekenler özetle şöyledir:

  • Titreşimleri emici, darbe sesleri en aza indirebilecek malzemeler kullanılmalıdır.
  • Tercih edilen malzemeler birinci sınıf kaliteye sahip olmalıdır.
  • Öte yandan malzemeler: Mekanik hacimlerde ve katlar arasında oluşan hava doğuşumlu sesleri, yürüme seslerini, makine seslerini, konuşma ve TV seslerini engelleyebilecek özellikte olmalıdır.
  • Şap üzerine ne kadar yük bineceği de önemli bir faktördür. Ayrıca hava ya da titreşim kaynaklı seslerin ses basıncı dikkate alınmalıdır.
  • Duvar kenarında kıvrılabilen yapıya sahip, hızlı bir şekilde monte edilen malzemeler seçilmelidir. Bu ürünler akustik strip kullanmayı da gerektirmez.
  • Bunlara ek olarak malzemelerin ısı yalıtımı sağlayıp sağlamadığına bakılmalıdır. Ses yalıtım özelliğinin yanı sıra, ısı yalıtım değerleri de malzeme seçiminde önem verilmesi gereken bir kriterdir.