Ses Yalıtım Ürünleri

Dünyada giderek daha fazla insan kentsel alanlarda yaşıyor. Altyapı, konut ve istihdam hepsi birbirine yakın konumdadır. Ses ve dolayısıyla gürültü sürekli yaşam alanlarımızda ve çalışma alanlarımızda bizi rahatsız etmektedir. Aynı zamanda, dinlenme ve iyileşme ihtiyacı artmakta ve malzeme ve konfor talepleri yasal standartların çok ötesine geçmektedir. Bu, sürekli olarak planlamacılara, yatırımcılara ve geliştiricilere etkili ses ve gürültüye neden olan titreşimlerin azaltılması için yeni zorluklar ve ses yalıtım gerekliliği sunar. Konforlu yaşam ve çalışma alanları yaratmak için ses yalıtım malzemeleri tercih edebilirsiniz. İstenmeyen seslerin oluşmasını önlemek için ofis içi ve ev içi ses yalıtımı yapılmalı, tavan izolasyonu ve duvar ses yalıtımı ile sessiz bir ortam yaratılmalıdır. Doğru ses yalıtım malzemeleri ve doğru uygulama şekliyle her türlü mekanda istenmeyen sesleri engellemek mümkündür.

Ses Yalıtım Malzemeleri
Ses yalıtım ürünleri, hava dolaşımlı sesleri kesmek ve darbe seslerini kesmek için kullanılan malzemeler olarak ikiye ayrılır. Bu malzemeler tavan, duvar ve zeminde kullanıma uygundur. Hava dolaşımlı seslere örnek vermek gerekirse televizyon, müzik sesleri, konuşma sesleri gibi sesler hava dolaşımlı kategorisine girerler. Darbe seslerine örnek verirsek, üst katınızda yürüyen kişilerin topuk sesleri, masa ve sandalye çekme sesleri gibi darbeye bağlı seslerdir ve havayla yayılan seslerin kesilmesinde kullanılan malzemelerden farklı olarak malzeme yoğunlukları daha fazladır. Tavan ses yalıtımı ve duvar ses yalıtımı için genellikle aynı işlemler uygulanır. Hava dolaşımlı seslerde kullanılan malzemelerin başında bariyerli bondex sünger gelmektedir. Bariyerli bondex sünger ses yalıtım uygulamalarında en çok tercih edilen yalıtım malzemesidir. Darbe seslerinde ise kullanılabilecek malzemeler; şap altı kauçuk levha, evapan, mantarlı kauçuk levha gibi yoğunluğu diğer malzemelerle karşılaştırıldığı zaman daha yüksek olan malzemelerdir.

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?
Akustik sünger, yanmaz akustik sünger, basotect melamin sünger, kauçuk ve mantar esaslı zemin levhaları, ses yalıtım süngeri (süngerpan, bariyerli yanmaz sünger, bariyerli basotect sünger, bariyerli süngerpan) evapan, ses izolasyon bandı, ses yalıtım şiltesidir, ses bariyeridir. Akustik panel, akustik ses yalıtımı malzemeleri de ses yalıtım uygulamalarında ses emici malzeme olarak kullanılmaktadır. Ortamdaki yankı ve çınlamayı engelleyen akustik paneller düşük ve yüksek frekanstaki sesleri absorbe ederek ses yalıtım uygulamalarında etkili rol oynar. Zemin için kullanılan ses yalıtım malzemeleri tavan ve duvar ses yalıtımı için kullanılan ses yalıtım malzemelerinden farklıdır. Zeminde genellikle kauçuk gibi daha ince ve yoğunluğu daha yüksek malzemeler tercih edilmektedir.