stüdyo akustiği ses yalıtımı nasıl yapılır

Stüdyo Hacim Akustiği Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkilidir ?

Stüdyo hacim akustiği ses yalıtımı ne kadar etkilidir? Diye düşünmenize bile gerek yoktur. Çünkü doğru malzemelerle gerçekleştirilen stüdyo akustiği, istenilen derecede ses izolasyonu sağlar. Stüdyo ile dış ortamdaki ses alışverişini tamamen keserek oldukça konforlu, verimli bir ortam oluşturur.

Bu avantajlardan yararlanmak için bizi tercih edebilir, müzik odanız veya stüdyonuz için en kaliteli ses yalıtımını yaptırabilirsiniz.

Stüdyolarda Hacim Akustiği ve Ses Yalıtımı

Stüdyo akustiği; akustik düzenin sağlanmasında, içeriden dışarı ve dışarıdan içeri ses akışının önlenmesinde büyük öneme sahiptir. Bu uygulama yalnızca ses izolasyonu sağlamakla kalmaz. Stüdyolarda; çınlama, yankı, eko ve benzeri istenmeyen seslerin oluşmasını da engeller. Sesin yayılma kalitesini olumlu etkiler ve stüdyo kayıtlarının performansını artırır.

Ailenize, komşularınıza, arkadaşlarınıza hiçbir rahatsızlık vermeden yüksek kalitede stüdyo çalışmaları gerçekleştirmek istiyorsanız bu hizmet size hitap ediyor demektir. ISO belgelerine sahip, yüksek standartlarda ürünleriyle tercih sebebi olan firmamız, bu alandaki beklentileri kusursuz şekilde karşılar.

Stüdyolarda Hacim Akustiği ve Ses Yalıtımında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Stüdyo ses yalıtımında nelere dikkat edilmeli? Sorusunu madde madde şöyle yanıtlayabiliriz:

  • Nereye kurulum yapacağınızı doğru belirleyin. Ses kayıt stüdyosunun yanlış konumlandırılması hem yalıtım performansını düşürür, hem de maliyeti olumsuz etkiler.
  • Tesisat kontrolü yapılmalı, elektrik hatlarının doğru bağlanmış ve çalışır durumda olduğu teyit edilmelidir.
  • Stüdyo hangi amaçlarla kullanılacak? Burada ne tür kayıt işlemleri gerçekleştirilecek? Hangi enstrümanlar çalınacak? Bu gibi detaylara göre uygun malzeme seçimi yapılmalıdır. Bir yan flüt veya gitar ile çıkan sesin düzeyi, davul veya baz gitar ile aynı olmayacaktır. Bu nedenle duvarlarda kullanılacak ürünlerin m2 ağırlıkları ve kalınlıkları doğru belirlenmelidir.
  • Tavan ve karkası oluşturulurken fırınlanmış ahşap kullanılmalıdır. Zira ham ahşap profillerin zamanla titreşim iletim yetisinde azalma olabilir. Eğer alçıpan profiller tercih edilecekse profillerin tavan ve döşeme ile birleşim noktalarına kauçuk bantları yapıştırılmalıdır. Ayrıca profillerin yüzeylerine de bant uygulanmalıdır. Böyle yapmak titreşimi engelleyecektir.
  • Birleşim yerleri ağaç vidalarla ya da L şeklindeki köşebentlerle bağlanmalıdır.
  • 3 m veya daha yüksek tavanlarda ahşap profillerin aralarına kayıtlar atılmalı ve karkas yapı güçlendirilmelidir.